Riigikogulaste esinduskulu tuleks kaotada / Нужно отменить представительские расходы членам парламента

Lahvatanud on esinduskulude skandaal. Riigikogulased on kasutanud esinduskulu kõlvatul viisil, aga juriidiliselt on kõik korrektne.

Esinduskulu on mõeldud selleks, et riigikogulased ajaksid riigikogu asja nii kodu- kui välismaal. Kuid kohtumisel valijatega ei aeta riigikogu asja, vaid oma erakonna asja. Sellepärast ei tohiks kohtumised valijatega käia esinduskulu alla.

Riigikogulastel pole just sageli vaja oma tööga seoses reisida. Sellepärast ei tohiks autode liisingud ja bensiinitšekid käia esinduskulu alla. Esinduskuluna võiks hüvitada üksnes lennuki-, rongi- ja bussipileteid, et riigikogulane ei tangiks esinduskulu arvelt bensiini kogu suguvõsale.

Omaette küsimus on see, miks peab riigikogulasel üldse esinduskulu olema. Kas pole neil piisavalt kõrge palk? Kas ei või nad oma kõrgest palgast autosid liisida ja valijatega kohtuda? Missugusel erialal peale riigikogu on esinduskulud? Muidugi peab riigikogu liige väärikas välja nägema. Aga kas õpetaja või taksojuht ei peagi väärikas välja nägema? Mis teeb riigikogulase teistest elualadest nii erinevaks, et temale on esinduskulu tarvis? Ainult võim. Ja õiguse saada esinduskulu on riigikogu endale ise määranud.

Pärast skandaali puhkemist on soovitatud kaotada riigikogu liikme esinduskulu ja suurendada selle võrra tema palka. Niisugune lahendus oleks kõigist võimalustest kõige halvem. Praegu peab riigikogu liige esinduskulu saamiseks vähemalt dokumente esitama, mis toob ilmsiks nii mõnegi saadiku moraalse pankroti. Pärast palga suurendamist saaksid nad selle raha kätte midagi tegemata ja rahval jääks nende moraalne pale teadmata.

Vasakpartei soovitab riigikogu liikme esinduskulu kaotada ja riigikogu liikme palka mitte suurendada.

Taivo Rist,
EÜVP juhatuse liige

 

 

Lisa kommentaar