Eestimaa Ühendatud Vasakpartei väljendab vastumeelsust sellele, et Maarjamäe memoriaal soovitakse ümber nimetada kommunismiohvrite mälestusmärgiks

Tegime vastava arupärimise Justiitsministeeriumile. Meie arvates kasutatakse väljendit «kommunismi ohvrid» põhimõtteliselt valesti, et inimesi eksiteele viia. Kui jutt käib NSV Liidus 1930-ndatest 1950-ndateni toimunud repressioonidest, siis on ju teada, et neil polnud kommunistliku ideoloogiaga mingit sisulist pistmist ja neid korraldas tollal valitsenud režiim. See tähendab, et repressioone organiseerisid ja viisid täide konkreetsed võimul olnud isikud.

Kommunistlikus ideoloogias eneses, nagu teada, ei ole üleskutset inimeste hävitamisele, erinevalt fašistlikust ideoloogiast. Väga tähtis on samuti märkida, et NLKP XX kongressil mõisteti poliitilised repressioonid hukka kõige kõrgemal tasemel. See tõendab täielikult, et repressioonidel polnud mingit pistmist kommunistliku ideoloogiaga.

Võrdluseks võib tuua näiteks kapitalistliku majandussüsteemi tulihingelise pooldaja Pinocheti režiimi Tšiilis, verised repressioonid kommunistide üle Indoneesias ja 149 protsessi Eestis 1924. aastal, kus alaealisi mõisteti 15 aastaks sunnitööle. Kas nendes kannatanuid tuleks seetõttu nimetada kapitalismi ohvriteks? Arvatavasti hinnataks seda faktide väänamiseks. Just sellega tegeletakse aga Maarjamäe memoriaali ümber nimetades. Selle mälestusmärgi nimetust kavatsetakse ilmselt politiseerida, et mustata vasakpoolsust ja sotsiaalseid ideid. Me ei nõustu kavaga mäletada ajalugu sedamoodi valikuliselt.

Ei tohi unustada, et sõdadevahelises Eestis, niihästi president Konstantin Pätsi diktatuuri ajal kui varem, toimusid samuti poliitilised repressioonid. EÜVP hinnangul on kommunistlikest ja kapitalistlikest repressioonidest rääkimine põhimõtteliselt väär. EÜVP soovitab mälestusmärgi ümber nimetada poliitiliste repressioonide ohvrite mälestusmärgiks ning tutvustada seal kõiki Eestis XX sajandil toimunud poliitilisi repressioone, olenemata sellest, missuguse valitsuse ja ühiskonnakorra ajal need toimusid.

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.